Brittany Force – Bio, Căsătorită, Soț, Vârstă, Valoare netă, Iubit

Empingerea pentru egalitatea de gen de zeci de ani a dat câteva rezultate interesante. De la femei președinte la femei senator și reprezentante politice la femei CEO, împingerea a creat o lume din ce în ce mai diversificată și plină de rezultate interesante. Unul dintre aceste rezultate este Brittany Force, care este o concurentă remarcabilă în cadrul National Hot Rod Association, un organism de curse de drag racing care controlează acest sport atât în Statele Unite, cât și în Canada.

Povestea lui Brittany Force ca concurentă este una despre moștenire și familie. Ea provine dintr-o familie de piloți, începând cu tatăl ei, John Force, care este un nume emblematic în acest sport. Aflați mai multe despre trecutul, cariera și averea netă a lui Brittany Force mai jos.

Brittany Force’s Bio, Age

Când s-a născut pe 8 iulie 1986, în Yorba Linda, California, Brittany a devenit o parte a dinastiei de curse de drag racing a National Hot Rod Association (NHRA). Ea s-a născut din Laurie Force și John Force, un tată care este o legendă a curselor de drag racing și care câștigase de 16 ori campionatul NHRA. El s-a retras din această activitate și și-a înființat propria echipă de curse, John Force Racing, care a câștigat, de asemenea, campionatul de 18 ori.

Brittany a fost crescută alături de două surori, Ashley Force Hood și Courtney Force și de o soră vitregă pe nume Adria. Așa cum se întâmplă frecvent în alte profesii, faptul de a-i vedea pe toți cei din familia ta făcând parte dintr-o profesie are o anumită influență asupra deciziei tale profesionale.

Pentru Brittany, cursele au fost o parte din toată viața ei. Așa că nu a contat faptul că, după ce a absolvit liceul și a urmat o facultate la California State University din Fullerton, specializându-se și absolvind cu o diplomă în educație, ea s-a întors totuși la curse, ca membră a echipei de curse a tatălui ei.

Cariera în curse

Intrarea ei în lumea curselor ca pilot profesionist poate că a fost inevitabilă, dar a fost și întâmplătoare. Sora ei, Ashley Force Hood, care era deja pilot și membră a John Force Racing, și care obținuse realizări importante, cum ar fi faptul că devenise prima femeie care a câștigat Top Fuel Funny Car, și-a anunțat retragerea din acest sport, lăsând un loc liber în echipă. Aceasta a fost oportunitatea neplanificată care i-a oferit lui Brittany șansa de a deveni o cursă profesionistă în NHRA.

A debutat în 2013, sub îndrumarea tatălui ei, iar echipa a aliniat un Dragster Top Fuel, cu Brittany la volan – ceea ce a fost o performanță fără precedent pentru echipa de curse. Poate că intrarea lui Brittany în acest sport a fost o întâmplare, dar talentul ei nu a fost o întâmplare. După trei ani în care și-a găsit picioarele în acest sport, ea a devenit prima femeie care a câștigat NHRA Four-Wide Nationals, anunțându-și sosirea la vârful sportului.

Brittany Force nu și-a terminat deloc isprăvile. În 2016, ea și-a urmat victoria de la Four-Wide cu un nou record NHRA top fuel drag racing, terminând cu o cursă de 3,676 secunde în peste 1000 de picioare. Remarcabila ispravă a fost realizată la Heartland Park Topeka, locul de desfășurare a curselor NHRA din Kansas.

Când a început noul an 2017, ea nu a terminat de a se ridica la înălțimea numelui familiei sale și de a-și scrie propriul nume în cerneala de neșters a Drag Racing. Ea a devenit a doua femeie din istorie care a câștigat un campionat Top Fuel. Această performanță nu mai fusese realizată din 1982, când Shirley Muldowney a câștigat râvnitul trofeu. În același sezon, Brittany și-a stabilit dominația prin câștigarea a patru curse, câștigând trei dintre ele în cursa ei spre campionat.

Talentul și realizările ei au atras mărci internaționale precum Monster Energy către vedeta Drag Racing pentru sponsorizare. De asemenea, ea a semnat cu John Force Racing, care este sponsorizat de Chevrolet și Peak Antifreeze. În prezent, ea se recuperează în urma unui accident pe care l-a avut în 2018.

Valoare netă

Brittany Force este pilot de curse profesionist de numai cinci ani și a reușit să își construiască un catalog admirabil de realizări într-un timp atât de scurt. Cu toate acestea, ea este încă departe de a-și construi o avere netă considerabilă în comparație cu ceilalți piloți din familia ei, cum ar fi tatăl ei, care valorează 12 milioane de dolari, iar sora ei, Courtney, se crede că valorează 4 milioane de dolari. Se crede că Brittany Force valorează 1,8 milioane de dolari.