Keňané Elisha Barno (2:13:36) a Jane Kibii (2:29:31) vyhráli deštivý CIM Marathon

Tisková zpráva
8. prosince 2019

SACRAMENTO – Keňané Elisha Barno a Jane Kibii, kteří běželi v zamračených a vlhkých podmínkách cestou do cíle v hlavním městě státu Kalifornie, obsadili první místo mezi muži a ženami na 37. ročníku California International Marathon.

Vítězové se připojili k přibližně 13 000 registrovaným běžcům maratonu a maratonských štafet, kteří startovali ve Folsomu a běželi z kopce do cíle před státním Kapitolem v centru Sacramenta.

Déšť sice nepadal, ale mraky se tvořily, když běžci zaujímali svá místa v ohradách na startu. Chladné, ale většinou suché počasí je jedním z charakteristických znaků každoročního závodu.

Barno z Keni doběhl v nejlepším čase dne 2:13:36 a ovládl závod mužů, v němž se tři nejlepší běžci navzájem tlačili. Když se jeden z nich cítil dobře, strhl s sebou i ostatní.

Na 24. kilometru běželi všichni tři společně silným tempem 5:01 na míli.

„Na 33 kilometrech (20,5 míle) jsem se snažil pohnout a viděl jsem, že tihle kluci jsou velmi silní,“ řekl Barno. Poslední krok podle svých slov udělal na předposledním kilometru.

„Jsem velmi šťastný,“ řekl Barno po doběhu do cíle. „Říkám: ‚Díky, Bože‘.“

Druhým finišmanem mezi muži byl Američan CJ Albertson, který doběhl jen čtyři sekundy za Barnem, za 2:13:40.

Třetí místo obsadil Američan Patrick Smyth za 2:13:48.

Kibii, Keňan, který žije v Auburnu v Kalifornii. obsadila první místo s osobním rekordem 2:29:31 na trati, kterou během maratonu zmáčely noční deště a občasné přeháňky.

Kibiiová netoužila běžet v bouřce, ale suchý start ji prý potěšil. „Říkala jsem si, že nebude pršet. Hurá!“ řekla po doběhu do cíle.

Sama sebe prý překvapila svým tempem. „Nevěřila jsem, že poběžím pod 2:30,“ řekla Kibiiová.

Kibiiová je členkou týmu Sacramento Running Association, takže její vítězství na CIM je podle ní dvojnásob výjimečné. „Dlouho jsem o to usilovala.“

Druhá žena v cíli, Obsie Birru, řekla, že jí v závodě pomohlo Kibiiino tempo. „Přenesla mě přes temná místa. Birruová dosáhla času 2:30:25 hod. V současné době žije ve Phoenixu.

Třetí místo mezi ženami obsadila Meriah Earle, která se s časem 2:34:35 stala vítězkou závodu Masters.

Obě vítězky závodu, Kibii i Barno, si odnesou 12 000 dolarů na prize money a výkonnostní prémie.

Peněžní odměny jsou rozděleny rovným dílem mezi mužské a ženské pole, přičemž peněžní odměny obdrží 10 nejlepších závodníků v každém z nich.

Kromě nejlepších závodníků mělo více než 100 běžců časy pod hranicí kvalifikace na olympijské hry v USA.

Těchto běžců bylo 37 mužů, kteří běželi rychleji než 2:19:00, a 72 žen, které běžely rychleji než 2:45:00. Ne všichni tito běžci byli Američané, takže počet skutečně kvalifikovaných je poněkud nižší.

Další běžci dosáhli kvalifikačních časů na Bostonský maraton, protože tento závod se nadále osvědčil jako jedno z nejlepších míst pro atlety, kteří se chtějí kvalifikovat na elitní závody.

Patty Prevo zvítězila mezi závodníky na tlačném ráfku vozíku s časem 2:40:58.

Kalifornský mezinárodní maraton pořádá nezisková organizace Sacramento Running Association, která se snaží hledat způsoby, jak povzbudit lidi všech věkových kategorií a schopností k běhu. SRA se snaží rozvíjet nové, kvalitní běžecké akce, které oslovují širokou škálu běžců.

Akce oslovuje lidi, kteří se jen snaží být zdraví, i profesionální sportovce, řekl výkonný ředitel SRA Scott Abbott novinářům, když běžci pokračovali v protínání cílové čáry ve slunečním svitu.