Seria de 27 de victorii pe teren propriu a echipei de baschet FSU nr. 15 a fost întreruptă de UCF

Numărul 15 al echipei de baschet Florida State a pierdut primul meci al sezonului, deoarece UCF i-a învins pe ‘Noles cu scorul de 86-74. În primele două meciuri, UCF are o medie de doar 60,5 puncte pe meci, cu o medie de 35,9% la aruncările de pe teren. După o pauză de două săptămâni, Knights au înregistrat un scor incendiar de 57,1% în a doua repriză. Supărarea a fost prima înfrângere a statului Florida State în ultimele 32 de meciuri jucate în Florida.

UCF a avut un start de foc de pe teren. Cavalerii au reușit primele trei triple, inclusiv două de la Darin Green Jr. Balsa Koprivica a obținut rapid patru puncte la punct, iar Scottie Barnes a drenat a treia triplă a anului pentru ca Florida State să înceapă de dincolo de arc. Startul fierbinte a oferit UCF un avantaj de cinci puncte la primul time-out media al meciului.

M.J. Walker a egalat rapid ‘Noles cu Knights la ieșirea din time-out, cu un coș de trei puncte și două aruncări libere. RaiQuan Gray a reușit și el două triple și a înscris un layup la pauză, pentru a izbuti o serie personală de 8-0. După startul fierbinte, Florida State i-a ținut pe Knights fără niciun punct timp de mai bine de patru minute, în timp ce ‘Noles a intrat la pauza media U-12 cu un avantaj de 21-13.

Florida State a deschis avantajul în urma eforturilor sale defensive. UCF a întors mingea în 31% din posesii în primele 11 minute de joc. Răsturnările UCF au dus la ofensiva FSU. Seminoles a afișat nouă puncte din recuperări în primele 12 minute de joc, având un avans de 29-21 cu 7:50 rămase din repriză.

Ofensiva Seminoles s-a blocat pentru o mare parte din restul reprizei, deoarece nu a marcat niciun punct timp de 5:55. În timpul secetei, UCF a atacat paint-ul lui Florida State pentru a readuce meciul la egalitate cu o serie de 10-0.

Freshman Isaiah Adams a făcut cea mai mare parte a muncii pentru Knights. El a marcat 16 puncte la început, inclusiv trei aruncări libere care au dat UCF un avantaj de 3 puncte cu 3:46 rămase din repriză. Walker a trezit Seminoles în finalul reprizei, reușind două sărituri, inclusiv o triplă, pentru a prelua din nou conducerea.

Florida State a intrat la pauză cu un avantaj de 39-34. Prima repriză a însemnat 20 de minute de alergări între Knights și Seminoles. În ciuda unei secete de goluri care a durat aproape șase minute, ‘Noles a continuat să conducă la pauză. Aruncarea de trei puncte a lui FSU a dus la avantajul din prima repriză, deoarece au avut 6-13 la trei puncte. După ce a reușit primele trei triple, UCF a avut doar 3-9 la adâncime în prima repriză. Walker a condus pentru FSU cu 11 puncte, în timp ce Gray a adăugat opt.

Anthony Polite a început FSU cu piciorul drept în repriza a doua, a drenat un coș deschis de trei puncte la prima posesie a lui Florida State. Dar UCF și-a găsit din nou lovitura de la adâncime, la fel ca în primele patru minute de joc. Knights a drenat trei mingi adânci în primele trei minute, două venind din mâinile lui Green Jr. A treia sa aruncare de trei din repriza secundă a dat UCF un avantaj de 47-46 cu 14:17 rămase.

Gray a primit a patra sa greșeală și a fost forțat să iasă din joc, ceea ce a dus la o alergare a UCF. Cu impulsul întorcându-se în favoarea UCF, Walker a apărut din nou pentru Seminoles. Liderul senior a scos o triplă adâncă pentru a egala meciul la 49. Dar apoi a fost un alt Knight care a luat foc de pe teren. Șapte puncte consecutive ale lui Brandon Mahan au deschis un avantaj de șapte puncte pentru UCF la jumătatea reprizei a doua.

Cu Gray, cel mai bun și cel mai consistent apărător al statului Florida, din cauza problemelor cu faulturile, UCF a aprins plasele în Tucker Center. După al patrulea fault al lui Gray, Knights au avut o serie de 16-5, pentru a deschide un avantaj de 60-51. După un time-out al lui Leonard Hamilton, Polite a reușit o triplă pentru a reduce avantajul la șase puncte, dar ofensiva UCF ‘s părea de neoprit. De la 11:58 până la 7:31, Knights au marcat șapte coșuri consecutive.

Cu Gray revenit în joc, Florida State a început să reducă din avantajul UCF. Patru puncte consecutive ale lui Gray au redus avantajul la cinci puncte cu 6:05 înainte de final. Două aruncări libere ratate de către Harrison Prieto, care a primit minute cruciale în ultima parte a meciului, au fost un obstacol în calea impulsului lui FSU. Dar, încă o dată, liderul senior a ieșit în evidență, deoarece Walker a marcat o aruncare de trei puncte pentru a reduce avantajul la patru la ultimul time-out media al meciului.

UCF a revenit în forță în spatele jocului starului lor din primul an. Adams a pus acasă un and-1 peste RayQuan Evans cu 2:36 rămase. And-one a fost pumnalul pentru Knights, care i-a învins pe Seminoles în Tucker Center. Victoria UCF a întrerupt o serie de 27 de victorii pe teren propriu pentru ‘Noles.

Trioul lui UCF format din Darrin Green Jr., Isaiah Adams și Brandon Mahan s-a combinat pentru 74 de puncte. Florida State a fost condusă de cele 22 de puncte ale lui Walker. Gray a reușit, de asemenea, un maxim al carierei de 14 puncte. FSU a împușcat 47,8% în această seară. UCF i-a depășit pe ‘Noles cu șapte recuperări. Cavalerii au dominat pe pauză toată noaptea, deoarece au avut cu 18 puncte de pauză rapidă mai multe decât FSU.

Florida State va avea o întoarcere rapidă, jucând cu Gardner-Webb luni la ora 19:00 în Tucker Center.