US Masters fogadási tippek

A novemberi Masters

A Covid-19 járvány világszerte jelentős fennakadást okozott a sportnaptárban. A golf az egyik “szerencsésebb” sportág volt abban az értelemben, hogy a versenyeket – bár zárt ajtók mögött – továbbra is megrendezték. A Covid okozta átrendeződés miatt az idei Masters áprilisról novemberre tolódott.

A Masters a profi golf négy nagy bajnokságának egyike. A többi majorral ellentétben a Masters minden évben ugyanazon a helyszínen, az Augusta National Golf Clubban kerül megrendezésre.

A verseny a PGA Tour, a European Tour és a Japan Golf Tour hivatalos pénzdíjas versenye. A mezőny kisebb, mint a többi major bajnokságon, mivel meghívásos verseny, amelyet az Augusta National Golf Club rendez.

Pálya áttekintése

Bobby Jones tervezte az Augusta National-t Alister MacKenzie pályaépítésszel. Az elrendezés a világ egyik legszebb és vizuálisan leglátványosabb pályája. Augusta ad otthont az Amen Corner néven ismert híres lyukszakasznak (11-13. lyukak).

Hogyan játsszuk az Amen Corner-t Tiger Woods-szal

Egy fákkal szegélyezett pályához képest az Augusta National megtévesztően széles a tee-ről. A történelem azt mutatja, hogy a Par 5-ös pályákon nagy hangsúlyt fektetnek a pontszerzésre, így a vezetési távolság előny, de nem elengedhetetlenül fontos. Zach Johnson 2007-es győzelme során az összes Par 5-ös pályát bejárta. Továbbá, mivel számos jobbról balra ívelő dogleg van, az ütések formálásának képessége egyértelmű előnyt jelent.

Szóval, mit is jelent valójában a novemberi Masters? Röviden, valószínűleg nem sok különbséget ahhoz képest, amit áprilisban megszoktunk. A zöldek várhatóan még mindig ijesztően gyorsak lesznek. Ahol a játékosok észrevehetik a különbséget, az a fairway-ek. A füves pályák általában a téli hónapok alatt nőnek és erősödnek meg. Azonban a teljes szezon növekedésének előnye nélkül a fairwayeket valószínűleg jól fogják öntözni, hogy ösztönözzék a növekedést. A “valószínűség” az, hogy a fairwayek a szokásosnál puhábbak lesznek.

A puha fairwayek és a kissé hűvösebb hőmérséklet azt jelenti, hogy a 7,475 yardos Augusta National hosszabb lehet, mint amire általában számítanánk. Ez előnyhöz juttathatja a nagy ütőket. Azonban a távolság önmagában nem lesz elegendő a munkához.

A játékosoknak jól kell játszaniuk a vasakkal, hogy eltalálják a zöldeket, és ami még fontosabb, a zöldek megfelelő részét, hogy birdie-lehetőségeket teremtsenek. De messze a legfontosabb tulajdonság a putting. Bármely játékosnak, aki a zöld kabátot szeretné magára ölteni, kiválóan kell puttolnia a villámgyorsan lejtő zöldeken.

A pálya ismerete nem becsülhető alá. A hullámzó zöldek terén tapasztalattal rendelkezők általában elkülönülnek azoktól, akik most debütálnak. Változatlanul elhibázzák a zöldeket, így a Scrambling egy kulcsfontosságú statisztika, amit ezen a héten figyelembe kell venni. Az Augusta National nem egy felzárkózó pálya, így a gyors kezdés elengedhetetlen.

A Mastersen való versenyzés kulcsa a Par 5-ösök támadása & a Par 4-es és Par 3-as pályákon a bogeyk elkerülése.

A Masters történetének legnagyobb ütései &pillanatok

A tavalyi évben a Masters torna történetének egyik legérzelmesebb befejezése történt. Tiger Woods kiemelkedett a mezőnyből, és megnyerte ötödik zöld kabátját, 2005 óta pedig az elsőt. A győzelemmel csak eggyel marad el Jack Nicklaus hat augusta-i győzelemmel felállított rekordjától.

Tiger egy -2-es (70) utolsó körrel zárt, így -13-as (275) győzelmet aratott, egy ütéssel megelőzve Dustin Johnsont, Brooks Koepkát és Xander Schauffelét. Ez volt Tiger 15. Major bajnoki győzelme, utoljára a 2008-as US Openen győzött.

Tiger a GIR (80,6%) és a GIR-enkénti ütések (2,107) tekintetében is a mezőny élén végzett. A héten -8-ra végzett a Par 5-ösöknél, -1-re a Par 4-eseknél és -4-re a Par 3-asoknál.

“Azzal, hogy a gyerekeim is ott vannak, bezárult a kör. Az apám 1997-ben itt volt, és most én vagyok az apa, akinek két gyereke van ott.”

Tiger Woods

2018 US Masters | Patrick Reed

2018-ban Patrick Reed az utolsó körben -1-es (71) eredménnyel zárt, így összesen -15 (273) lett a Green Jacket és megnyerte első majorjét. Egy ütéssel megelőzte Rickie Fowlert, Jordan Spieth pedig egy ütéssel hátrébb végzett.

“Bármikor nagyon nehéz egy golfversenyt lezárni, de az első major-t egy olyan helyen lezárni, ami közel áll hozzám, ahol főiskolára jártam, nagyon sokat jelent.”

Patrick Reed

Reed a kilencedik első alkalommal nyert major-t az elmúlt 12 Mastersen. A héten a T13. helyen végzett a vezetési pontosság, a 6. helyen a vezetési távolság (2 mért ütés), a T21. helyen a GIR és a 2. helyen a GIR-re jutó ütések tekintetében.

2017 US Masters | Sergio Garcia

2017-ben Sergio Garcia lett a harmadik spanyol győztes az Augusta Nationalen az első extra lyukon elért birdie-vel, miután szenzációs csatát vívott Justin Rose-zal.

A páros 69-es zárókörök után -9-es állással végzett. Rose egy korai három ütéses hátrányt ledolgozva egy ütéssel vezetett 16 lyuk után. Azonban egy bogey a 17. lyuknál megnyitotta az ajtót Sergio előtt, aki a 18. lyuknál egy birdie-vel épphogy elszalasztotta a győzelem lehetőségét.

A játékosok visszatértek a 18. lyukra, ahol Garcia győzött, miután egy 12 lábas birdie-t ütött. A spanyol a 6. helyen végzett a vezetési távolságban, a 2. helyen a vezetési pontosságban, a T2 a GIR-ben és a mezőny élén állt a GIR-enkénti ütések tekintetében. A héten 1 eagle-t, 14 birdie-t és mindössze 7 bogey-t szerzett. Garcia a 20. helyen végzett a Birdie-k és a T1. helyen a Bogey-k tekintetében.

2016 US Masters | Danny Willett

2016-ban Danny Willett volt a Green Jacket meglepetésgyőztese. José María Olazábal 1999-es győzelme óta ő volt az első európai, aki nyert Augusta-ban. A döntő fordulóra az angol par-egyenlőséggel indult, három ütéssel lemaradva az éjszakai listavezető Jordan Spieth mögött.

Spieth öt ütéssel vezetett a 10. lyukhoz közeledve, de drámai módon három lyuk alatt hat ütést veszített. Ebbe beletartozott egy kártyabontó négyes bogey a par 3-as 12. lyuknál.

Jordan Spieth epikus összeomlása a Mastersen

Willett kihasználta Spieth szerencsétlenségét, és a mindössze két bogey-mentes utolsó kör egyikét teljesítette -5-ös (67) körrel, így megszerezte a címet. A héten T32. helyen végzett a vezetési távolság, T26. helyen a vezetési pontosság és T16. helyen a GIR tekintetében. A héten 51 Par, 13 Birdie és 8 Bogey volt a mérlege.

A 2015-ös Mastersen Jordan Spieth győzött. A héten -12-re végzett a Par 5-ösökön, és rekordot jelentő teljesítménnyel nyert. Megdöntötte Tiger Woods -18-as tornacsúcsát, miután útközben megdöntötte a 36 és 54 lyukas pontrekordot. GIR-ben T2, Scramblingben T10, Birdie-ben pedig 1. lett, összesen 28 Birdie-t lőtt.

Mint minden Majornál, itt is érdemes visszatartani némi fogadási pénzt, hogy a 36 vagy akár az 54 lyuk befejezése után is legyen tétje.

Dióhéjban összefoglalva: a Greens in Regulation megütése a legfontosabb, a Scrambling kihívást jelent, a Par 5 pontszerzés kulcsfontosságú, a Par 3 és Par 4 pályákon pedig elegendő a parok száma.

Rory McIlroy golf fogadási tippekRory McIlroy 12/1 (E/W) – a tavalyi augusta-i T21-es helyezését megelőzően zsinórban öt Top 10-es helyezése volt a szentelt gyepen (T8-4-T10-T7-T7-T5). Az idei szezonban eddig három alkalommal végzett T21-nél rosszabbul, köztük egy T8-as eredménnyel Winged Footban. A siralmas Scrambling-statisztikák ellenére még mindig a Top 20-ban szerepel az e heti Stats Analysis-ben. Emellett jelenleg az 5. helyen áll a Touron a vezetési távolságok tekintetében és az 1. helyen a Birdie-k tekintetében (12 mért forduló). Az idei Mastersen minden Bryson hosszáról és a védekező Tigerről szól. Az északír ezzel szemben kissé a radar alatt érkezik Georgiába. Mivel a narratíva máshová koncentrálódik, és nincs nyomás a várakozó mecénások részéről, ez talán elég lesz ahhoz, hogy felszabadítsa a béklyókat, és hagyja őt teljes és rendkívül tehetséges képességeinek szabadjára engedni. Itt az ideje, hogy átölelje a golfozói halhatatlanságot, és befejezze a “karrier-slamet” .

Xander Schauffele golf fogadási tippekXander Schauffele 14/1 (E/W) – tavaly, mindössze második Augusta Nationalben tett látogatásakor a T2. helyen végzett, -12-es (276) eredménnyel. Az idei szezonban három indulásból szólóban 5. lett a US Openen, 2. a CJ Cupon és T17. a ZOZO Championshipen. A sokoldalúan tehetséges golfozó lenyűgöző 2. helyen szerepel az e heti Stats Analysis táblázatban, ami nem kis teljesítmény a magasztos társaságot tekintve. Emellett a Birdie-átlag tekintetében az 5., a 10′-en belüli ütések tekintetében pedig a 4. helyen áll a Touron. A tökéletes profi idén is igazi versenyzőnek tűnik. A 27 éves játékos a Mastersen csatlakozhat az első alkalommal major győztesek illusztris listájához. Kiemelkedő tipp.

Hideki Matsuyama golf fogadási tippekHideki Matsuyama 25/1 (E/W) – rendszeres résztvevője a Mastersnek, legutóbbi öt augusztai eredménye 5-T7-T11-T11-19-T32. Az idei szezonban öt indulásból négy Top 30-as eredményt ért el, köztük egy T2-t a múlt heti Houston Openen. A tee-to-green szörnyeteg éppen csak a Top 20-on kívül helyezkedik el az e heti Stats Analysis-ben. A puttolás mindig is az Achilles-sarka volt, de úgy tűnik, hogy a múlt héten a Memorial Parkban talált valamit, és a 10. helyen végzett az SG:Putting mutatóban. Valójában nem volt rosszabb a 16. helynél az összes főbb elért ütés kategóriában. Amikor a japán szupersztár beindul, érdemes odafigyelni rá. Ha a múlt heti formáját hozza Augusta-ban, akkor ugyanolyan jó esélye van, mint bárki másnak. Value pick a piac felső határán.

Kövesse a PGAgolfbets-et a Twitteren, hogy naprakész maradjon, és értesítést kapjon, ha az előzetesek és táblázatok frissülnek vagy online megjelennek.