Marokkó labdarúgó-válogatottja

Függetlenség előtti időszakSzerkesztés

A marokkói válogatott 1928-ban alakult, és első mérkőzését ugyanezen év december 22-én játszotta Franciaország B-válogatottja ellen, amelytől 2-1-re kikapott. Ez a csapat, amelyet az LMFA vagy a Marokkói Labdarúgó Liga legjobb labdarúgói (telepesek vagy bennszülöttek) alkottak, barátságos mérkőzéseken vett részt más észak-afrikai válogatottak ellen, például az Algériai Labdarúgó Liga, az Oráni Labdarúgó Liga, a Kosztantiniai Labdarúgó Liga és a Tunéziai Labdarúgó Liga ellen. Ezek a telepes klubok és helyi labdarúgók egyesületei, amellett, hogy saját bajnoksággal rendelkeztek, összecsaptak egymással egy olyan bajnokságban, amelyet Marokkó többször is megnyert, például 1948-1949-ben.

A LMFA 1950 januárjában néhány klubcsapattal, például az NK Lokomotiva Zagrebbel, valamint a France A és France B csapatokkal is megmérkőzött. A France A ellen az LMFA 1941-ben Casablancában 1-1-es döntetlent ért el.

1954. szeptember 9-én földrengés rázta meg az algériai Orléansville (ma Chlef) régiót, ami a város pusztulását és több mint 1400 ember halálát okozta. 1954. október 7-én a Francia Labdarúgó Szövetség és a Maghreb-lakosok jótékonysági mérkőzést rendeztek, hogy pénzt gyűjtsenek a katasztrófa áldozatainak családjainak. A mérkőzésen marokkóiak, algériaiak és tunéziaiak válogatottja hívta ki Franciaország válogatottját a párizsi Princes Parkban. A sztár Larbi Benbarek vezetésével a Maghreb-válogatott 3-2-es győzelmet aratott, egy hónappal az algériai Nemzeti Felszabadítási Front által 1954 novemberében elkövetett Toissant rouge támadások előtt, amelyek az algériai háború kezdetét jelentették.

Marokkó kezdetei (1955-1963)Edit

1955-ben megalakult a Marokkói Királyi Labdarúgó Szövetség, az 1912 óta tartó francia protektorátus megszűnésével.

1957. október 19-én, a libanoni Pánarab Játékok 2. kiadásán Marokkó független ország válogatottjaként debütált Irak ellen a Camille Chamoun Sport City Stadionban, és 3-3-as döntetlent ért el. A tornán a marokkói csapat megszerezte története első győzelmét Líbia ellen, 5-1-es eredménnyel, hogy aztán 3-1-re legyőzze Tunéziát, és bejusson az elődöntőbe. Marokkó az első helyen végzett a verseny 1. csoportjában, amelyben az észak-afrikai alakulat útja csak az elődöntőben, Szíria ellen ért véget, 1957. október 26-án, az 1-1-es döntetlen ellenére a szíriaiak voltak azok, akik továbbjutottak a körből és kvalifikálták magukat a döntőbe.

1957 és 1958 között Marokkó számos barátságos találkozót tartott a Nemzeti Felszabadítási Front csapata ellen, amely Algériát képviselte a függetlensége előtt, 1958-ban. 1959-ben vettek részt először nemzetközi versenyen, az 1960-as római olimpia előválogatóin. A három csapatból álló csoportban a második helyen végzett Tunézia mögött, de csak kedvezőtlen gólkülönbség miatt. Ugyanebben az évben a marokkói labdarúgó-szövetség csatlakozott a FIFA-hoz.

1960-ban Marokkó bemutatkozott az 1962-es FIFA-világbajnokság selejtezőjében, amelyet Chilében rendeztek. Az afrikai selejtező 2. csoportjába beiktatva, Tunézia ellenében látta viszont magát. Miután két mérkőzés is egy-egy győzelemmel zárult (2-1 a marokkóiaknak és 2-1 a tunéziaiaknak), 1961. január 22-én Palermóban rájátszásbeli mérkőzést játszottak, amely döntetlennel (1-1) végződött. Marokkó egy pénzfeldobás győzelmével jutott tovább. Miután a CAF döntőjében legyőzték Ghánát, a marokkóiak bejutottak az utolsó selejtezőkörbe, Spanyolország ellen, amely két győzelemmel (1-0 és 3-2) kiejtette Marokkót.

1961-ben Marokkó először nézett szembe két európai válogatottal, Jugoszláviával és Kelet-Németországgal, és Casablancában játszott a Pánarab Játékokon, ahol a hatcsapatos csoportban vett részt és megnyerte azt. 1961. szeptember 6-án Marokkó története legnagyobb arányú győzelmét aratta Szaúd-Arábia ellen (13-1). Két győzelmet arattak egy európai csapat ellen is, amire nem volt még példa, 2-1-re és 2-0-ra verték Kelet-Németországot.

1963-ban a marokkói csapat közel került ahhoz, hogy kvalifikálja magát az Afrika Kupára. A Tunézia elleni döntő rájátszásban Tuniszban 4-1-re kikaptak, otthon 4-2-re nyertek, így kiestek. Az 1963-as nápolyi mediterrán játékokon a negyedik helyen végeztek, miután a harmadik helyért vívott döntőben 2-1-es vereséget szenvedtek Spanyolország tartalékcsapatától.

Első szereplések nemzetközi versenyeken (1963-1976)Edit

Marokkó először az 1964-es tokiói olimpián vett részt nemzetközi verseny döntő szakaszában. Miután a válogatott Mohamed Massoun vezetésével megszerezték a kvalifikációt , a marokkóiak Észak-Korea lemondása miatt egy háromcsapatos csoportba kerültek, és két egymást követő vereséget szenvedtek, Magyarország (6-0, Marokkó eddigi legsúlyosabb veresége) és Jugoszlávia (3-1, a kezdeti előny ellenére, Ali Bouachra második percben szerzett góljával) ellen.

1966-ban a Marokkói Labdarúgó Szövetség csatlakozott az Afrikai Labdarúgó Konföderációhoz, és részt vehetett a CAF által szervezett versenyeken.

Az 1967-es tuniszi mediterrán játékokon a marokkóiak már az első fordulóban kiestek, és a csoport negyedik helyén végeztek Olaszország, Franciaország és Algéria társaságában.

Az 1968-as olimpiára való kvalifikáció során Marokkó nem volt hajlandó játszani Izrael ellen, és végül Ghána helyettesítette őket.

Az 1968-1969-es kétéves időszakban a csapat az 1970-es mexikói világbajnokságra való kvalifikációban vett részt. A bemutatkozásuk pozitívan alakult, kiestek Szenegál (1-0) és Tunézia ellen egy döntetlen után, amire akkoriban három döntetlen (ebből az utolsó Marseille-ben, 2-2-re) után volt szükség. Az előselejtezők utolsó fordulójában, Szudán és Nigéria ellen Marokkó öt pontot szerzett, ezzel Nigéria előtt végzett, és először kvalifikálta magát egy világbajnokság döntőjére. Nem sokkal később Marokkó elveszítette a döntő rájátszást Algéria ellen, így bejutott az 1970-es Afrikai Nemzetek Kupája döntőjébe.

Marokkó így az első afrikai válogatott lett, amelyik kvalifikálta magát egy világbajnokságra, miután kieséses tornán játszott (az 1934-es olaszországi FIFA-világbajnokságon Egyiptom volt az első afrikai válogatott, amelyik részt vett a világbajnokságon, de úgy, hogy előtte nem játszott selejtezőt). A jugoszláv Blagoje Vidinić által edzett marokkói csapat kizárólag a marokkói bajnokságban szereplő játékosokból állt, köztük Driss Bamous és Ahmed Faras.

1970. június 3-án, 12 942 néző előtt Nyugat-Németország ellen Marokkó meglepetésre Houmane Jarir huszonegyedik góljával nyitotta a gólok sorát a huszonegyedik mérkőzésen. A második félidőben azonban a nyugatnémetek Uwe Seeler és Gerd Müller góljaival 2-1-re nyertek. Az Atlasz oroszlánjai ezután Peru ellen játszottak 13 537 néző előtt. A marokkóiak ezúttal tíz perc alatt három gólt kaptak és 3-0-ra kikaptak. 1970. június 11-én a kiesett marokkóiak 1-1-es döntetlent értek el Bulgária ellen, Maouhoub Ghazouani hatvanadik meccsén szerzett visszatérő góljával. Ez volt az első pont, amelyet afrikai válogatott szerzett a világbajnokságon.

Az 1972-es Afrikai Nemzetek Kupája selejtezőjében az Atlasz oroszlánjai Algériát szorították ki, majd Egyiptommal kerültek szembe, az első mérkőzésen 3-0-ra legyőzték, a visszavágón 3-2-es vereséget szenvedtek, mégis először kvalifikálták magukat a kontinenstorna végső szakaszába. A csoportkörben három 1-1-es döntetlent értek el Kongó, Szudán és Zaire ellen, és már az első fordulóban kiestek. Mindhárom marokkói gól Ahmed Faras keze nyomát viselte.

Az 1972-es olimpiára két győzelemmel és két döntetlennel kvalifikáló Marokkó az A csoportban egy fehér mezes 0-0-s döntetlennel debütált az Egyesült Államok ellen, majd 3-0-ra kikapott Nyugat-Németországtól, és Ahmed Faras hatosával 6-0-ra legyőzte Malajziát, ezzel kvalifikálta magát a második fordulóba. A Szovjetunió (3-0), Dánia (3-1) és Lengyelország (5-0) elleni vereségek miatt aztán kiestek.

Az 1974-es világbajnoki selejtezőkön Marokkó három CAF selejtezőkörön is túljutott, a végső körbe Zambiával és Zaire-rel került. A marokkóiak csúnyán, 4-0-ra kikaptak otthon Zaire-től, akik aztán két egymást követő mérkőzést nyertek Zambia ellen, a visszavágóra Zaire-hez utaztak, és ott 3-0-ra kikaptak, a második félidőben három gólt kaptak, miután Faras sérülés miatt elhagyta a pályát. Marokkó fellebbezést nyújtott be, megpróbálta elérni, hogy a mérkőzést újra lejátszhassák, és nem jelent meg a Zambia elleni végső megmérettetésen. A FIFA ellen tiltakozva úgy döntött, hogy nem vesz részt az 1974-es Afrikai Nemzetek Kupáján sem.

1974-ben Marokkó csak két mérkőzést játszott, mindkettőt Algéria ellen, egy 2-0-s győzelmet és egy 0-0-s döntetlent elérve. 1974 után Marokkó folytatta a rendszeres FIFA- és CAF-versenyeket. Az 1976-os Afrikai Nemzetek Kupájára az utolsó fordulóban Ghána kiesésével sikerült megszerezniük a kvalifikációt, de az 1976-os olimpiára nem sikerült kijutniuk, mivel kiestek Nigéria ellen.

Sikerek és vereségek között (1976-1986)Edit

A román Virgil Mărdărescu által edzett és Ahmed Faras kapitány által irányított Marokkó elfoglalta a kontinentális trónt, az 1976-os Afrikai Nemzetek Kupája utolsó fordulójában az első helyen végzett, a második részvételével a verseny végső szakaszában.

A döntő szakasz, Etiópiában, újdonságot vetített előre, a két négycsapatos csoport első két helyezettje négy csapatból álló döntőben találkozott volna egymással, megküzdve az Afrika bajnoka címért. A kieséses fordulókat törölték, és helyükre egy minibajnokság lépett. A torna 1976. február 29-én az A csoport első mérkőzéseivel kezdődött, de a B csoportba nevezett Marokkó csak 1976. március 1-jén lépett pályára. A Szudánnal, Zaire-rel és Nigériával egy csoportba került Mărdărescu csapata 2-2-re egyenlített Szudánnal (Mustapha Fetoui ‘marokkói góljai az 5. és Ahmed Abouali az 58. percben), majd Abdel Ali Zahraoui nyolcvanadik percben szerzett góljának köszönhetően legyőzte Zairét. Az utolsó mérkőzésen 3-1-es győzelmet arattak Nigéria ellen (nigériai gól az 5. percben büntetőből, marokkói trió: Ahmed Faras a 8., Abdallah Tazi a 19. és Larbi Chebbak a 81. percben), megszerezve ezzel a csoport első helyét és a B csoport második helyén álló nigériaiakkal együtt kvalifikálták magukat az utolsó fordulóba (négycsapatos csoportkör), a B csoport második helyezettjével. Az utolsó fordulóban Marokkó Egyiptommal került szembe. A marokkóiak, Faras góljával előnybe kerültek, döntetlent szenvedtek, de két perccel a mérkőzés vége előtt Zahraoui révén ismét megszerezték a vezetést, és 2-1-re nyertek. A következő, nigériaiak elleni mérkőzés is sikerrel zárult, köszönhetően Ahmed Faras és Redouane Guezzar utolsó nyolc percben szerzett két góljának, amellyel megdöntötték az ideiglenes ellenfél előnyét (2-1). Az utolsó, Guinea elleni mérkőzésen dőlt volna el, hogy ki lesz az Afrika-bajnok csapat. 1976. március 14-én Addisz-Abebában a győzelemre törő guineaiak az első félidőben megszerezték a vezetést, de négy perccel a mérkőzés vége előtt Ahmed Makrouh góljával kialakult a végső döntetlen (1-1), amely Marokkónak története első kupáját jelentette.

Marokkó ezt követően nem jutott ki az 1974-es, az 1978-as és az 1982-es labdarúgó-világbajnokságra. Az 1978-as Afrikai Nemzetek Kupáján az első fordulóban kiestek, míg az 1980-as Afrikai Nemzetek Kupáján a harmadik helyet szerezték meg, a vigaszági döntőben 2-0-ra legyőzve Egyiptomot. Ezt követően megnyerték az 1983-as, hazai rendezésű Mediterrán Játékokat, köszönhetően a Törökország B. elleni 3-0-s sikerüknek a döntőben.

Marokkó nem kvalifikálta magát sem az 1982-es, sem az 1984-es Afrikai Nemzetek Kupájára. Az 1986-os Afrikai Nemzetek Kupáján a negyedik helyen végzett, a vigaszági döntőben Elefántcsontparttól kapott ki 3-2-re (marokkói gólok: Abdelfettah Rhiati és Mohammed Sahil).

Aranygeneráció (1986-2000)Edit

A későbbi részvétel az 1986-os FIFA világbajnokságon, amelyre Mexikóban került sor. A brazil José Faria által edzett Marokkónak érvényes csapat állt rendelkezésére Aziz Bouderbala, Salahdine Hmied, Merry Krimau és Mohamed Timoumi személyében.

Mexikóban Marokkó meglepetésre megnyerte a Portugáliával, Angliával és Lengyelországgal közös csoportját, köszönhetően az angol és a lengyel csapat elleni két döntetlennek és a portugálok elleni 3-1-es győzelemnek (Abderrazak Khairi két gólja és Abdelkrim Merry Krimau góljai). Az első kieséses körben azonban szűken kiestek Nyugat-Németország ellen, Lothar Matthäus egy perccel a rendes játékidő vége előtt szerzett góljának köszönhetően. Marokkó lett az első afrikai és arab válogatott, amely túljutott egy világbajnokság első fordulóján.

Két évvel később az 1988-as Afrikai Nemzetek Kupáján a marokkói csapat nagy reményekkel, házigazdaként mutatkozott be. Az első forduló megnyerése után az elődöntőben kiestek Kamerun ellen, majd a negyedik helyen végeztek, miután a vigaszági döntőben kikaptak Algériától (hosszabbítás után 1-1, büntetőpárbaj után 4-3).

Az 1990-es világbajnokságra való kijutás elmaradása válságos időszakot nyitott. Az 1992-es Afrikai Nemzetek Kupáján a csapat már az első fordulóban kiesett. Ezután nem vettek részt sem az 1994-es Afrika-kupán, sem az 1996-os Afrika-kupán.

Az évezred végén az észak-afrikai csapat két egymást követő világbajnokságon vett részt: 1994-ben az Egyesült Államokban, 1998-ban pedig Franciaországban. Mindkét alkalommal már az első fordulóban kiesett, bár a második esetben közel került a kvalifikációhoz.

1994-ben Marokkó három vereség után esett ki Belgium (1-0), Szaúd-Arábia (2-1, Mohammed Chaouch marokkói gólja) és Hollandia (2-1, Hassan Nader marokkói gólja) ellen, míg 1998-ban vitatott módon távozott. Miután az első mérkőzésen 2-2-es döntetlent ért el Norvégia ellen (a sztár Mustapha Hadzsi és Abdeljalil Hadda góljai), majd 3-0-ra kikapott Brazíliától, a francia Henri Michel által edzett Marokkó Saint-Étienne-ben egyértelműen legyőzte (3-0) Skóciát (Abdeljalil Hadda gólja és Salaheddine Bassir két gólja), de mire úgy tűnt, hogy a selejtezőt sikerült elérni, a tabellán megelőzte őket Norvégia, amely hihetetlenül erős volt Brazílián (2-1), a döntő gólt a mérkőzés utolsó perceiben szerezte, egy sokat vitatott büntetőnek köszönhetően.

Az 1998-as Afrikai Nemzetek Kupáján Marokkó a csoportgyőzelem után vereséget szenvedett és kiesett Dél-Afrikából (2-1). A 2002-es FIFA-világbajnokságra nem sikerült kvalifikálniuk magukat.

Nehéz évek (2006-2016)Edit

2012-ben a válogatott megnyerte a 2012-es Arab Nemzetek Kupáját, egy arab válogatottaknak fenntartott tornát, ahol a csapat kizárólag a marokkói bajnokságban játszó játékosokból állt.

Felemelkedés (2016-tól napjainkig)Edit

A válogatott 2018-ban megnyerte az afrikai nemzetek bajnokságát, amely egy olyan afrikai válogatottak számára fenntartott torna, ahol a csapatot csak a marokkói bajnokságban játszó játékosok alkotják. 20 év után ismét részt vehetett egy világbajnokság döntő szakaszában, a 2018-as labdarúgó-világbajnokságon Marokkó már az első fordulóban kiesett, miután két 0-1-es vereséget szenvedett Irán és Portugália ellen. Az utolsó, Spanyolország elleni mérkőzésen 2-1-re megszerezték a vezetést, de nem tudták megtartani, és 2-2-es döntetlent értek el, végül sikerült kiesniük Iránnak is. Marokkó nagy önbizalommal vágott neki a 2019-es AFCON-nak, hiszen az előző világbajnokságon már játszott. Azonban hiába nyert zsinórban háromszor a csoportkörben, Marokkó megdöbbentő módon kiesett a kevésbé ismert Benin ellen a tizenhatosok között.