Jack Nicklaus vs. Tiger Woods: Ki néz szembe a keményebb versennyel?

A golf egyik legtorzabb nézete, hogy Jack Nicklausnak sokkal nagyobb volt a versenyhelyzete a játékévei alatt, mint Tiger Woodsnak ma.

A sok alkalmi golfrajongó azonnal azt gondolja, hogy Nicklaus a golf aranykorában játszott, és nagyobb játékosok nagyobb versenyével kellett szembenéznie.

Az alkalmi golfrajongó Nicklaus vetélytársai között olyanokat talál, mint Arnold Palmer, Gary Player, Lee Trevino, Billy Casper és Tom Watson.

Az alkalmi golfrajongó számára a Palmer, Player, Trevino és Casper neveket együtt hallva, mint Nicklaus fő versenytársai, azonnal azt hiszi, hogy Nicklausnak az elképzelhető legkeményebb versennyel kellett szembenéznie pályafutása során.

De amit az alkalmi golfrajongó nem tud, az az, hogy Nicklaus játékos pályafutása során Palmer, Player, Casper, Trevino, Watson és még néhányan után a verseny úgy csökken, mint a kontinentális talapzat.

Tiger Woodsnak olyanokkal kellett versenyeznie, mint Phil Mickelson, Vijay Singh, Ernie Els, Retief Goosen, Jim Furyk és sok más örökös PGA Tour-győztes.

De Tiger olyanokkal is meg kellett küzdenie, mint Rocco Mediate, Boo Weekly, Woody Austin, Hunter Mahan, Chad Campbell, Stephen Ames, J.B Holmes, Johnson Wagner, Ryuji Imada, Anthony Kim, Kenny Perry és Chez Reavia.

Most, ebben a pillanatban valószínűleg azt gondolod, hogy teljesen elment az eszem, amikor olyan játékosokat nevezek meg, mint Hunter Mahan, Stephen Ames és Chez Reavia, mint Palmer, Player, Trevino, Casper és Watson versenyzőihez hasonló versenyzőket.

Az, hogy Tiger versenyzőiként nevezem meg ezt a játékoscsoportot, akik történetesen mind PGA Tour-győztesek, nem azt jelenti, hogy ezek a játékosok Palmerhez, Playerhez, Trevinóhoz stb. hasonlíthatók.

Johnson Wagner és J.B. Holmes nyilvánvalóan nem Gary Player és Arnold Palmer.

A játékosok e listáját egyszerűen azért állítottam össze, hogy megmutassam, Tiger Woodsnak sokkal több jogos versenytárssal kell szembenéznie, mint Jack Nicklausnak a pályafutása során.

Egy adott versenyen Jack Nicklaus lényegében egy négy-öt játékosból álló mezőny ellen játszott, legyenek bármennyire is kiemelkedő játékosok.

De Tiger Woods egy adott héten több mint 150 olyan játékos ellen játszik, akiknek reális, legitim esélyük van a győzelemre, ha az adott héten jól szerepelnek.

1970-ben Jack Nicklaus volt a világranglista első helyezett golfozója, Player a második, Casper a harmadik, Palmer a negyedik, Trevino pedig az ötödik helyen állt.

Jack Nicklaus mellett Player, Casper, Palmer és Trevino a PGA Tour versenyek közel 18 százalékát megnyerte.

1972-ben, Nicklaus pályafutásának legjobb évében; abban az évben, amikor a négy majorból hármat megnyert, Nicklaus az első, Player a második, Trevino a harmadik, Bruce Crampton a negyedik, Palmer pedig az ötödik helyen állt.

1972-ben Player, Trevino, Crampton és Palmer a PGA Tour-versenyek 16 százalékát nyerte meg.

1999-ben, a “Tiger Slam” kezdetén Tiger Woods volt a világranglista első helyezettje, őt követte David Duval, Colin Montgomery, Davis Love III és Ernie Els.

1999-ben Tiger Woodson kívül a világ első öt helyezettjének többi tagja a PGA Tour-versenyek mindössze 10 százalékát nyerte meg.

2000-ben Tiger Woodson kívül a világ első öt helyezettjének többi tagja a PGA Tour-versenyek 11 százalékát nyerte meg.

Mit jelent mindez?

Lényegében azt jelenti, hogy míg Nicklaus korában a világ legjobb néhány játékosa jelentős számú PGA Tour-versenyt nyert, addig Tiger Woods korában sokkal nagyobb a paritás, ami statisztikailag is kimutatható a világ legjobb öt golfozója által megnyert versenyek alacsonyabb százalékában.

Jack Nicklaus pályafutásának legnagyobb részében Tom Watson, Gary Player, Arnold Palmer, Lee Trevino és Billy Casper voltak a legfőbb versenytársai.

Nicklaus pályafutása csúcsidőszakában játszott major bajnokságok 29 százalékát Nicklaus fő versenytársai nyerték meg.

Tiger Woods pályafutása során a major bajnokságokon fő versenytársai Phil Mickelson, Ernie Els, Retief Goosen, Vijay Singh és Jim Furyk voltak.

Woods versenytársai Woods pályafutása alatt a majorok 22 százalékát nyerték meg, ami ismét azt mutatja, hogy Woods pályafutása alatt jóval több volt a majorgyőzelemre képes játékos, mint Nicklaus pályafutása alatt.

Egyértelmű, hogy Woodsnak nagyobb számú jogos vetélytársa van, akik miatt minden héten aggódnia kell, mint Nicklausnak.

Az érem másik oldalát tekintve azonban senki sem lépett fel, hogy következetesen kihívja Woodsot, ahogy Palmer, Player, Trevino, Casper és Watson kihívta Nicklaus-t.

Ezt azonban két oldalról is lehet nézni:

Az olyan játékosok, mint Mickelson, Els, Singh és Goosen ma ugyanolyan jók, mint Palmer, Player, Trevino, Casper és Watson voltak, és Tiger ennyivel jobb náluk?

Vagy:

Palmer, Player, Trevino és Watson sokkal jobbak voltak, mint Tiger versenytársai, így Nicklausnak minden héten keményebb fej-fej melletti versenyt biztosítottak?

Ezekben rejlik a fő kérdés.

Láthatóan Tiger Woodsnak összességében több versenytársa van, akivel szemben aggódnia kell, de úgy tűnik, Nicklausnak több közvetlen versenytársa volt.

Ez azért van, mert Nicklaus játéka alacsonyabb szinten volt, ami lehetővé tette, hogy a többi toplistás játékos utolérje őt?

és:

Tigris egyszerűen csak annyival jobb, hogy a tudásszintje lehetővé teszi, hogy nagyobb különbséggel haladja meg a közvetlen versenytársaiét, mint amire Nicklaus képes volt?

Hacsak nincs valakinek egy olyan időgépe, amely Nicklaus, Palmer, Player, Casper és Watson személyét a mai PGA Tourra, Woods, Mickelson, Els, Goosen és Singh személyét pedig a ’60-as és ’70-es évek PGA Tourjára tudja transzportálni, akkor erre a kérdésre soha nem kapunk választ.

Melyik a nehezebb helyzet, az összességében jóval nagyobb számú versenyző vagy a nagyszerű versenyzők kisebb, koncentráltabb csoportja?

Én személy szerint úgy gondolom, hogy 150 jogos versenyző nehezebb kihívás, mint egy körülbelül öt nagyszerű versenyzőből álló csoport.

De azt viszont nem tudhatom, hogy Nicklaus legkeményebb versenyzői valóban jobbak voltak-e, mint Woods legkeményebb versenyzői, vagy Woods annyira jobb Nicklausnál, hogy képes volt eltávolodni olyan játékosoktól, akik ugyanolyan jók, mint Nicklaus versenyzői voltak.

Ez egy olyan vita, ami még évekig fog folyni, és nekem személy szerint nincs rá válaszom.