Uchazeči o Kentucky Derby 2020:

Podivnosti ve sportovním světě roku 2020 se neomezují jen na první ligu.

Historicky se Kentucky Derby běhalo první sobotu v květnu, ale letošní ročník byl přesunut z 2. května na 5. září kvůli pokračujícímu šíření viru COVID-19.

Ačkoli bylo Derby již jednou odloženo, a to v roce 1945, jeho úplné zrušení by bylo historické. Od svého vzniku v roce 1875 se Běh o růže konal nepřetržitě 146 let.

Úvaha o pokračování závodu v letošním roce však spočívá v tom, že se ho nezúčastní žádní fanoušci. Výstavní klobouky a mint julepy budou muset počkat do příštího roku (nebo možná později).

Derby se bude vysílat na stanici NBC Sports a živě přenášet v aplikaci NBC Sports od 14:30 SELČ. Čas startu dostihu bude přibližně v 19:01 ET.

Po úterním ranním losování pozic máme mnohem lepší představu o tom, kteří koně zamíří za příznivých okolností do „nejnapínavějších dvou minut ve sportu“. Podívejme se na výsledky losování a rozeberme si nejnovější kurzy.

Kurzy podle Vegas Insider a aktuální k 1. září

S 372 body vede Tiz the Law pořadí a je tak favoritem. Hřebec trénovaný Barclay Taggem a vlastněný stájí Sackatoga vyhrál Belmont Stakes, Travers Stakes a Florida Derby. Ze stejného týmu vzešel i vítěz Kentucky Derby z roku 2003 Funny Cide.

Jediná prohra Tiz the Law v kariéře však přišla na… nikde jinde než v Churchill Downs.

Kůň, od kterého se očekávalo, že bude největší výzvou pro Tiz the Law, byl Art Collector a v úterý se očekávalo 19 vylosovaných pozic. Art Collector však podle DRF v úterý ráno z dostihu odstoupil kvůli „drobnému onemocnění nohy“ a dostih bude mít nyní 18 účastníků.

Dalšími sledovanými koňmi jsou Honor A. P. a Authentic.

Pokud Honor A. P., který vyhrál Santa Anita Derby, vyhraje Derby, stane se Mike Smith v 55 letech nejstarším žokejem, kterému se to podařilo, uvádí NBC Sports.

Zatím má Authentic ve svém rohu trenéra Síně slávy Boba Bafferta a žokeje Síně slávy Johna Velazqueze.

Zajímavé je, že na pozici Tiz the Law, tedy na 17. místě, se podle Sporting News od roku 1930 neobjevil ani jeden vítěz Derby. Je to jediná pozice, pro kterou to platí.

Historicky nejúspěšnější je od zavedení startovní brány v Derby v roce 1930 pozice č. 5 s 10 vítězi, mezi nimiž byl naposledy v roce 2017 Always Dreaming. Další nejvýhodnější je pozice č. 10, která má devět vítězů.

Však vzhledem k tomu, že v Kentucky Derby je tolik koní, nejsou posty tolik svázány s celkovou šancí na vítězství jako v menších dostizích.