Marocká fotbalová reprezentace

Období před získáním nezávislostiEdit

Výběr Maroka vznikl v roce 1928 a svůj první zápas odehrál 22. prosince téhož roku proti B týmu Francie, od kterého byl poražen poměrem 2:1. Tento tým, tvořený nejlepšími fotbalisty LMFA neboli Marocké fotbalové ligy (osadníky nebo rodáky), působil v přátelských zápasech proti ostatním severoafrickým výběrům, jako byly výběry Alžírské fotbalové ligy, Oranské fotbalové ligy, Kostantinské fotbalové ligy a Tuniské fotbalové ligy. Tyto asociace klubů osadníků a místních fotbalistů se kromě vlastního mistrovství střetávaly i mezi sebou v turnaji, který Maroko několikrát vyhrálo, jako například v letech 1948-1949.

LMFA se také utkala s některými klubovými týmy, jako například NK Lokomotiva Záhřeb v lednu 1950, a také s Francií A a Francií B. Proti Francii A uhrála LMFA v roce 1941 v Casablance remízu 1:1.

Dne 9. září 1954 postihlo alžírský region Orléansville (nyní Chlef) zemětřesení, které způsobilo zničení města a smrt více než 1 400 lidí. Dne 7. října 1954 uspořádala Francouzská fotbalová asociace a obyvatelé Maghrebu charitativní zápas s cílem získat finanční prostředky pro rodiny obětí této katastrofické události. V zápase výběr Maročanů, Alžířanů a Tunisanů vyzval v pařížském Parku princů národní tým Francie. Pod vedením hvězdného Larbiho Benbareka se maghrebskému výběru podařilo zvítězit 3:2, měsíc před útoky Toissant rouge, které v listopadu 1954 provedla alžírská Fronta národního osvobození a které znamenaly začátek alžírské války.

Počátky Maroka (1955-1963)Edit

V roce 1955, na konci francouzského protektorátu Maroka, který trval od roku 1912, byla založena Královská marocká fotbalová federace.

Dne 19. října 1957, na 2. ročníku Panarabských her v Libanonu, Maroko debutovalo jako reprezentace nezávislé země proti Iráku, na stadionu Camille Chamoun Sports City, a remizovalo 3:3. V tomto zápase se Maroko utkalo s Irákem. Na turnaji dosáhl marocký tým prvního vítězství ve své historii proti Libyi, a to výsledkem 5-1, aby poté porazil Tunisko 3-1 a získal přístup do semifinále. Maroko skončilo na prvním místě skupiny 1 soutěže, v níž cesta severoafrické formace skončila právě v semifinále, proti Sýrii, 26. října 1957, navzdory remíze 1:1 to byli Syřané, kdo prošel kolem a kvalifikoval se do finále.

V letech 1957 až 1958 Maroko uspořádalo řadu přátelských setkání s týmem Fronty národního osvobození, reprezentantem Alžírska před jeho nezávislostí v roce 1958. V roce 1959 se poprvé zúčastnili mezinárodní soutěže, a to předkola olympijských her v Římě 1960. Ve skupině tří týmů skončil druhý za Tuniskem, ale pouze pro nepříznivý brankový rozdíl. Ve stejném roce vstoupila marocká fotbalová federace do FIFA.

V roce 1960 Maroko debutovalo v kvalifikaci na mistrovství světa ve fotbale 1962, které se mělo konat v Chile. Vloženo do skupiny 2 africké kvalifikace se opět vidělo proti Tunisku. Po dvou zápasech, které skončily vítězstvím na každé straně (2:1 pro Maročany a 2:1 pro Tunisany), se 22. ledna 1961 v Palermu odehrál zápas play-off, který skončil remízou (1:1). Maroko postoupilo díky vítězství v hodu mincí. Po porážce Ghany ve finálovém kole CAF získali maročtí fotbalisté přístup do posledního kola kvalifikace proti Španělsku, které Maroko vyřadilo dvěma výhrami (1:0 a 3:2).

V roce 1961 se Maroko poprvé utkalo se dvěma evropskými reprezentacemi, Jugoslávií a Východním Německem, a hrálo Panarabské hry v Casablance, kde se zúčastnilo skupiny šesti týmů a vyhrálo ji. Dne 6. září 1961 dosáhlo Maroko nejvyššího vítězství ve své historii proti Saúdské Arábii (13:1). Dvě vítězství si připsalo i proti evropskému týmu, což byla nevídaná událost, když porazilo Východní Německo 2:1 a 2:0.

V roce 1963 se marocký tým přiblížil postupu na Africký pohár. V rozhodujícím play-off proti Tunisku však v Tunisu prohrálo 4:1 a doma zvítězilo 4:2, bylo tedy vyřazeno. Na Středomořských hrách v Neapoli 1963 skončili čtvrtí po porážce 2:1 ve finále o třetí místo s rezervním týmem Španělska.

První vystoupení v mezinárodních soutěžích (1963-1976)Edit

Maroko se poprvé zúčastnilo závěrečné fáze mezinárodní soutěže na olympijských hrách v Tokiu 1964. Po získání kvalifikace pod vedením selektora Mohameda Massouna byli Maročané zařazeni do skupiny tří týmů kvůli odřeknutí Severní Koreje a zaznamenali dvě po sobě jdoucí porážky, a to s Maďarskem (6:0, nejhorší porážka Maroka v historii) a Jugoslávií (3:1, navzdory počáteční převaze, kterou vstřelil ve druhé minutě hry Ali Bouachra).

V roce 1966 se Marocký fotbalový svaz stal členem Africké fotbalové konfederace a mohl se účastnit soutěží pořádaných CAF.

Na Středomořských hrách v Tunisu v roce 1967 Maročané vypadli v prvním kole a skončili čtvrtí ve skupině s Itálií, Francií a Alžírskem.

Kvalifikaci na olympijské hry 1968 Maroko odmítlo hrát proti Izraeli a nakonec je nahradila Ghana.

V dvouletém období 1968-1969 se tým angažoval v kvalifikaci na mistrovství světa v Mexiku v roce 1970. Jejich debut byl pozitivní, vyřadili Senegal (1:0) a Tunisko po remíze, která v té době byla nutná po třech remízách (z toho poslední v Marseille poměrem 2:2). V posledním kole přípravných zápasů proti Súdánu a Nigérii získalo Maroko pět bodů, skončilo před Nigérií a poprvé se kvalifikovalo na závěrečný turnaj mistrovství světa. Krátce poté prohrálo Maroko v rozhodujícím play-off s Alžírskem a postoupilo do závěrečné fáze Afrického poháru národů 1970.

Maroko se tak stalo prvním africkým národním týmem, který se kvalifikoval na mistrovství světa poté, co hrál vyřazovací turnaj (na mistrovství světa ve fotbale 1934 v Itálii se jako první africký národní tým zúčastnil mistrovství světa Egypt, který však předtím nehrál kvalifikaci). Marocký tým, který trénoval Jugoslávec Blagoje Vidinić, se skládal výhradně z hráčů marocké ligy, včetně Drisse Bamouse a Ahmeda Farase.

3. června 1970 proti západnímu Německu před 12 942 diváky překvapivě otevřel skóre gólem v jednadvacáté minutě Houmane Jarir. Ve druhém poločase však západní Němci zásluhou Uweho Seelera a Gerda Müllera skórovali a zvítězili 2:1. Lvi z Atlasu poté hráli před 13 537 diváky proti Peru. Tentokrát Maročané inkasovali tři góly během deseti minut a prohráli 3:0. Dne 11. června 1970 vyřazení Maročané remizovali s Bulharskem 1:1, přičemž v šedesátém zápase se gólově prosadil Maouhoub Ghazouani. Byl to první bod získaný africkým národním týmem na mistrovství světa.

V kvalifikaci na Africký pohár národů 1972 vyřadili Lvi z Atlasu Alžírsko, poté se utkali s Egyptem, který v prvním utkání porazili 3:0 a na zpáteční cestě utrpěli porážku 3:2, přesto se poprvé kvalifikovali do závěrečné fáze kontinentálního turnaje. Ve skupinové fázi třikrát remizovali 1:1 s Kongem, Súdánem a Zairem a vypadli v prvním kole. Všechny tři marocké góly přinesly podpis Ahmeda Farase.

Kvalifikace na olympijské hry 1972 se dvěma výhrami a dvěma remízami, Maroko debutovalo ve skupině A remízou 0:0 v bílém dresu se Spojenými státy, poté prohrálo 3:0 se Západním Německem a hattrickem Ahmeda Farase porazilo Malajsii 6:0 a postoupilo do druhého kola. Kvůli porážkám se SSSR (3:0), Dánskem (3:1) a Polskem (5:0) pak bylo vyřazeno.

V kvalifikaci na mistrovství světa 1974 Maroko prošlo třemi kvalifikačními koly CAF a do závěrečného kola se dostalo se Zambií a Zairem. Po špatné domácí porážce 4:0 od Zairu, který pak vyhrál dva zápasy po sobě se Zambií, jeli Maročané k odvetnému utkání do Zairu a tam prohráli 3:0, přičemž ve druhém poločase inkasovali tři góly poté, co Faras opustil hřiště kvůli zranění. Maroko podalo odvolání, kterým se snažilo dosáhnout toho, aby se zápas znovu hrál, a na závěrečném klání proti Zambii nenastoupilo. Na protest proti FIFA se také rozhodlo nezúčastnit se Afrického poháru národů v roce 1974.

V roce 1974 odehrálo Maroko pouze dva zápasy, oba proti Alžírsku, a dosáhlo v nich vítězství 2:0 a remízy 0:0. V roce 1974 se Maroko zúčastnilo pouze dvou zápasů. Po roce 1974 Maroko pokračovalo v pravidelných soutěžích FIFA a CAF. Podařilo se mu získat kvalifikaci na Africký pohár národů 1976 vyřazením Ghany v posledním kole, ale na olympijské hry 1976 se nekvalifikovalo, protože bylo vyřazeno Nigérií.

Mezi úspěchy a porážkami (1976-1986)Edit

Maroko, které trénoval Rumun Virgil Mărdărescu a jehož kapitánem byl Ahmed Faras, usedlo na kontinentální trůn a skončilo na prvním místě závěrečného kola Afrického poháru národů 1976, při své druhé účasti v závěrečné fázi soutěže.

Závěrečná fáze, v Etiopii, předpokládala novinku, první dva klasifikovaní z každé ze dvou skupin po čtyřech týmech se měli utkat ve finálovém kole ze čtyř týmů, které se utkají o titul mistra Afriky. Vyřazovací kola byla zrušena a nahrazena minišampionátem. Dne 29. února 1976 byl turnaj zahájen prvními zápasy skupiny A, ale Maroko, přihlášené do skupiny B, začalo až 1. března 1976. Vložen do skupiny se Súdánem, Zairem a Nigérií, Mărdărescuův tým vyrovnal se Súdánem na 2:2 (góly Maročana Mustaphy Fetouiho v 5. a Ahmeda Aboualiho v 58. minutě), poté díky gólu Abdela Aliho Zahraouiho v osmdesáté minutě hry porazil Zair. V posledním utkání vyhráli odvetu 3:1 nad Nigérií (nigerijský gól v 5. minutě z penalty a marocké trio s Ahmedem Farasem v 8., Abdallahem Tazim v 19. a Larbim Chebbakem v 81.), získali tak první místo ve skupině a kvalifikovali se do závěrečného kola (skupinová fáze čtyř týmů) společně s Nigerijci, druhými v pořadí ve skupině B. Závěrečné kolo postavilo Maroko proti Egyptu. Maročané, kteří měli výhodu gólu Farase, utrpěli remízu, ale dvě minuty před koncem zápasu se ujali vedení opět Zahraouim a zvítězili 2:1. Další zápas proti Nigerijcům skončil úspěchem díky dvěma gólům Ahmeda Farase a Redouana Guezzara vstřeleným v posledních osmi minutách hry, které zvrátily prozatímní náskok soupeře (2:1). O týmu afrických mistrů měl rozhodnout až závěrečný zápas proti Guineji. Dne 14. března 1976 v Addis Abebě se Guinejci, směřující k vítězství, ujali v prvním poločase vedení, ale čtyři minuty před koncem zápasu Ahmed Makrouh vstřelil gól na konečnou remízu (1:1), která přinesla Maroku první pohár v jeho historii.

Maroko se poté nekvalifikovalo na mistrovství světa ve fotbale 1974, mistrovství světa ve fotbale 1978 a mistrovství světa ve fotbale 1982. Na Africkém poháru národů 1978 vypadlo v prvním kole, zatímco na Africkém poháru národů 1980 obsadilo třetí místo, když ve finále útěchy porazilo 2:0 Egypt. Na Středomořských hrách 1983, které se hrály na domácí půdě, pak zvítězili díky úspěchu 3:0 ve finále proti Turecku B.

Maroko se nekvalifikovalo ani na Africký pohár národů 1982, ani na Africký pohár národů 1984. Na Africkém poháru národů 1986 skončilo čtvrté, když ve finále útěchy porazilo Pobřeží slonoviny 3:2 (marocké góly Abdelfettah Rhiati a Mohammed Sahil).

Zlatá generace (1986-2000)Edit

Následná účast na mistrovství světa ve fotbale 1986, které se konalo v Mexiku. Maroko, které trénoval Brazilec José Faria, mělo k dispozici platný tým ve složení Aziz Bouderbala, Salahdine Hmied, Merry Krimau a Mohamed Timoumi.

V Mexiku Maroko překvapivě vyhrálo skupinu s Portugalskem, Anglií a Polskem díky dvěma remízám s anglickým a polským týmem a výhře 3:1 nad Portugalci (dvakrát skóroval Abderrazak Khairi a góly dal Abdelkrim Merry Krimau). V prvním vyřazovacím kole však těsně vypadli se Západním Německem díky gólu Lothara Matthäuse minutu před koncem základní hrací doby. Maroko se stalo prvním africkým a arabským národním týmem, který prošel prvním kolem mistrovství světa.

O dva roky později se marocký tým představil na Africkém poháru národů 1988 jako hostitelská země s velkými očekáváními. Po vítězství v prvním kole bylo v semifinále vyřazeno Kamerunem a po prohraném finále útěchy s Alžírskem (1:1 po prodloužení a 4:3 po penaltách) skončilo na čtvrtém místě.

Neúspěch v kvalifikaci na mistrovství světa 1990 otevřel období krize. Na Africkém poháru národů v roce 1992 tým vypadl v prvním kole. Poté se nezúčastnilo ani Afrického poháru 1994, ani Afrického poháru 1996.

Na konci tisíciletí se severoafrický tým zúčastnil dvou po sobě jdoucích světových šampionátů: ve Spojených státech v roce 1994 a ve Francii v roce 1998. V obou případech vypadlo v prvním kole, i když ve druhém případě se přiblížilo postupu.

V roce 1994 Maroko vypadlo po třech porážkách s Belgií (1:0), Saúdskou Arábií (2:1, gól Maročana Mohammeda Chaoucha) a Nizozemskem (2:1, gól Maročana Hassana Nadera), zatímco v roce 1998 se rozloučilo kontroverzním způsobem. Po remíze v prvním zápase s Norskem 2:2 (góly hvězdného Mustaphy Hadjiho a Abdeljalila Haddy) a prohře 3:0 s Brazílií Maroko trénované Francouzem Henri Michelem v Saint-Étienne jasně porazilo (3:0) Skotsko (gól Abdeljalila Haddy a dva góly Salaheddine Bassira), ale v době, kdy už se zdálo, že kvalifikace je splněna, je v tabulce předstihlo Norsko, které si na Brazílii (2:1) počínalo neuvěřitelně důrazně a rozhodující gól vstřelilo v posledních minutách zápasu díky tolik diskutované penaltě.

Na Africkém poháru národů 1998 bylo Maroko po vítězství ve skupině poraženo a vyřazeno z Jihoafrické republiky (2:1). V roce 2002 se jim nepodařilo kvalifikovat na mistrovství světa ve fotbale.

Těžké roky (2006-2016)Upravit

V roce 2012 národní tým vyhrál Pohár arabských národů 2012, turnaj vyhrazený arabským národním týmům s týmem složeným pouze z hráčů hrajících na marockém šampionátu.

Vzestup (2016-současnost)Upravit

Národní tým vyhrál v roce 2018 mistrovství afrických národů, turnaj vyhrazený pro africké národní týmy s týmem tvořeným pouze hráči hrajícími na marockém mistrovství. K účasti v závěrečné fázi mistrovství světa se Maroko vrátilo po 20 letech, na mistrovství světa ve fotbale 2018 vypadlo v prvním kole po dvou porážkách 0:1 s Íránem a Portugalskem. V posledním zápase proti Španělsku se ujalo vedení 2:1, ale nedokázalo ho udržet a remizovalo 2:2. Nakonec se mu podařilo vyřadit i Írán. Maroko vstupovalo do AFCON 2019 s velkým sebevědomím, protože hrálo na předchozím mistrovství světa. Navzdory třem vítězstvím ve skupinové fázi v řadě však Maroko v šestnáctém kole šokujícím způsobem vyřadil méně známý Benin.