Jack Nicklaus vs. Tiger Woods: Kdo čelí tvrdší konkurenci?

Jedním z nejvíce zkreslených názorů v golfu je, že Jack Nicklaus měl během svých hráčských let mnohem větší konkurenci než Tiger Woods dnes.

Mnoho běžných golfových fanoušků okamžitě napadne, že Nicklaus hrál ve zlaté éře golfu a čelil větší konkurenci větších hráčů.

Běžný golfový fanoušek si Nicklausovu konkurenci spojí s hráči jako Arnold Palmer, Gary Player, Lee Trevino, Billy Casper a Tom Watson.

Když běžný golfový fanoušek uslyší jména Palmer, Player, Trevino a Casper spojená dohromady jako Nicklausovy hlavní konkurenty, okamžitě ho napadne, že Nicklaus během své kariéry čelil nejtěžší možné konkurenci.

Běžný golfový fanoušek však neví, že během Nicklausovy hráčské kariéry, po Palmerovi, Playerovi, Casperovi, Trevinovi, Watsonovi a několika dalších, konkurence klesá jako kontinentální šelf.

Tiger Woods musel soupeřit s hráči jako Phil Mickelson, Vijay Singh, Ernie Els, Retief Goosen, Jim Furyk a mnoha dalšími věčnými vítězi PGA Tour.

Tiger se však musel utkat také s takovými hráči, jako jsou Rocco Mediate, Boo Weekly, Woody Austin, Hunter Mahan, Chad Campbell, Stephen Ames, J. B. Holmes, Johnson Wagner, Ryuji Imada, Anthony Kim, Kenny Perry a Chez Reavia.

Teď si asi říkáte, že jsem se úplně zbláznil, když jsem hráče jako Hunter Mahan, Stephen Ames a Chez Reavia označil za konkurenci srovnatelnou s hráči jako Palmer, Player, Trevino, Casper a Watson.

To, že jsem tuto skupinu hráčů, kteří jsou shodou okolností vítězi PGA Tour, označil za Tigerovu konkurenci, neznamená, že jsou tito hráči srovnatelní s Palmerem, Playerem, Trevinem atd.

Je jasné, že Johnson Wagner a J. B. Holmes nejsou žádní Gary Player a Arnold Palmer.

Tento seznam hráčů je prostě sestaven tak, aby ukázal, že Tiger Woods čelí mnohem širšímu okruhu legitimních konkurentů, než jakým čelil během své kariéry Jack Nicklaus.

Na každém turnaji hrál Jack Nicklaus v podstatě proti poli čtyř nebo pěti hráčů, vynikajících hráčů, ať už to bylo jakkoli.

Ale Tiger Woods hraje v každém týdnu proti více než 150 hráčům, kteří mají reálnou, legitimní šanci vyhrát, pokud se v daném týdnu vyhecují.

V roce 1970 byl Jack Nicklaus prvním golfistou na světě, Player byl druhý, Casper třetí, Palmer čtvrtý a Trevino pátý.

Kromě Jacka Nicklause vyhráli Player, Casper, Palmer a Trevino téměř 18 procent turnajů PGA Tour.

V roce 1972, nejlepším roce Nicklausovy kariéry; v roce, kdy vyhrál tři ze čtyř majorů, byl Nicklaus na prvním místě, Player na druhém, Trevino na třetím, Bruce Crampton na čtvrtém a Palmer na pátém.

V roce 1972 Player, Trevino, Crampton a Palmer vyhráli 16 % turnajů PGA Tour.

V roce 1999, na začátku „Tiger Slam“, byl Tiger Woods na prvním místě na světě, za ním následovali David Duval, Colin Montgomery, Davis Love III a Ernie Els.

V roce 1999 kromě Tigera Woodse zbylí členové první pětky světového žebříčku vyhráli pouze 10 % turnajů PGA Tour.

V roce 2000 kromě Tigera Woodse zbylí členové první pětky světového žebříčku vyhráli 11 % turnajů PGA Tour.

Co to všechno znamená?“

V podstatě to znamená, že zatímco v Nicklausově éře několik nejlepších hráčů světa vyhrálo značný počet turnajů PGA Tour, v éře Tigera Woodse je daleko větší parita, což je statisticky vidět na nižším procentu turnajů vyhraných pěti nejlepšími golfisty světa.

Během nejlepší části kariéry Jacka Nicklause byli jeho hlavními konkurenty Tom Watson, Gary Player, Arnold Palmer, Lee Trevino a Billy Casper.

Nicklausovi hlavní konkurenti vyhráli 29 % všech major šampionátů, které se hrály během nejlepší části Nicklausovy kariéry.

Během kariéry Tigera Woodse byli jeho hlavními konkurenty na majorech Phil Mickelson, Ernie Els, Retief Goosen, Vijay Singh a Jim Furyk.

Woodsovi konkurenti vyhráli během Woodsovy kariéry 22 % všech majorů, což opět ukazuje, že počet hráčů se schopností vyhrát major byl během Woodsovy kariéry mnohem větší než během Nicklausovy kariéry.

Je zřejmé, že Woods má každý týden na starosti větší počet legitimních konkurentů než Nicklaus.

Podíváme-li se však na druhou stranu mince, nikdo se ve skutečnosti nepostavil Woodsovi důsledně na odpor tak, jako Palmer, Player, Trevino, Casper a Watson vyzývali Nicklause.

Na to se však můžeme dívat ze dvou stran:

Jsou dnes hráči jako Mickelson, Els, Singh a Goosen stejně dobří, jako byli Palmer, Player, Trevino, Casper a Watson, a je Tiger prostě o tolik lepší než oni?

Nebo:

Byli Palmer, Player, Trevino a Watson mnohem lepší než Tigerova konkurence, a poskytovali tak Nicklausovi každý týden těžší přímou konkurenci?

V tom spočívá hlavní otázka.

Je jasné, že Tiger Woods má celkově větší konkurenci, které se musí obávat, ale zdá se, že Nicklaus měl větší přímou konkurenci.

Je to proto, že Nicklausova hra byla na nižší úrovni, která umožňovala ostatním špičkovým hráčům, aby ho dohnali?

a:

Je Tiger prostě o tolik lepší, že mu úroveň jeho dovedností umožňuje převyšovat své přímé konkurenty větším rozdílem, než byl schopen dosáhnout Nicklaus?

Pokud někdo nemá stroj času, který by dokázal přenést takové hráče jako Nicklaus, Palmer, Player, Casper a Watson do dnešní PGA Tour a takové hráče jako Woods, Mickelson, Els, Goosen a Singh do PGA Tour 60. a 70. let, je to jedna z otázek, která nebude nikdy zodpovězena.

Která situace je náročnější, daleko větší počet celkově velkých soupeřů, nebo menší, koncentrovanější skupina skvělých soupeřů?

Osobně se domnívám, že 150 legitimních soupeřů je těžší výzva než skupina asi pěti skvělých soupeřů.

Ale na druhou stranu nemohu vědět, zda Nicklausovi nejtěžší konkurenti byli skutečně lepší než Woodsovi nejtěžší konkurenti, nebo zda je Woods o tolik lepší než Nicklaus, že se dokázal distancovat od hráčů, kteří jsou stejně dobří, jako byli Nicklausovi konkurenti.

To je jeden ze sporů, který se bude vést ještě dlouhá léta, a já osobně na něj neznám odpověď.