Hodiny střelby

NBA má 24sekundový limit od roku 1954. FIBA zavedla 30sekundový čas na střelu v roce 1956 a v roce 2000 přešla na 24 sekund. Ženská národní basketbalová asociace (WNBA) měla původně 30sekundové hodiny a v roce 2006 přešla na 24 sekund. Vysokoškolský basketbal používá 30sekundové hodiny hodu na koš (podrobnosti níže).

PozadíUpravit

Taktika zdržování s cílem omezit velkého muže George Mikana (#99) vedla NBA k vytvoření hodin hodu na koš.

NBA měla před zavedením hodin na koš problémy s přilákáním fanoušků (a pozitivním mediálním ohlasem):23-31. Týmy, které vedly, vyčerpávaly čas a bez ustání si přihrávaly. Prohrávající tým nemohl dělat nic jiného než se dopouštět faulů, aby získal zpět držení míče po trestných hodech. Časté zápasy s nízkým skóre a mnoha fauly fanoušky nudily. K nejextrémnějšímu případu došlo 22. listopadu 1950, kdy Fort Wayne Pistons porazili Minneapolis Lakers rekordně nízkým skóre 19:18, z toho 3:1 ve čtvrté čtvrtině. Pistons několik minut drželi míč bez střelby (za celý zápas se pokusili o 13 střel), aby omezili vliv dominantního George Mikana z Lakers. To vedlo deník St. Paul Dispatch k tomu, aby napsal: “ dal profesionálnímu basketbalu velký černý puntík.“:31-2 Prezident NBA Maurice Podoloff řekl: „V naší hře, s počtem hvězd, které máme, z nutnosti běháme na velké skóre.“:33 Několik týdnů po zápase Pistons/Lakers sehrály týmy Rochester Royals a Indianapolis Olympians zápas se šesti prodlouženími, v nichž se v každém prodloužení střílelo pouze jednou: v každém prodloužení držel tým, který měl míč jako první, míč po celou dobu prodloužení, než se pokusil o střelu v poslední sekundě. Počátkem padesátých let se NBA pokusila několikrát změnit pravidla, aby zrychlila hru a omezila fauly, než nakonec přijala hodiny hodu na koš.

CreationEdit

V roce 1954 v Syracuse ve státě New York majitel Syracuse Nationals (nyní Philadelphia 76ers) Danny Biasone a generální manažer Leo Ferris experimentovali s 24sekundovým časem na koš během zápasu. Jack Andrews, dlouholetý basketbalový novinář listu The Syracuse Post-Standard, často vzpomínal, jak Ferris seděl u Dannyho Biasoneho v kuželně v Eastwoodu a čmáral si na ubrousek potenciální vzorce hodin střelby. Podle Biasoneho: „Díval jsem se na výsledky zápasů, které se mi líbily, zápasů, kde se neflákali a nezdržovali. Všiml jsem si, že každý tým vystřelil asi 60 ran. To znamenalo 120 střel na zápas. Vzal jsem tedy 2 880 sekund (48 minut) a vydělil je 120 střelami. Výsledek byl 24 sekund na střelu.“:29 Ferris byl na banketu týmu v roce 1954 vyzdvižen obchodním manažerem Bobem Sextonem za prosazení pravidla o hodinách střelby. Biasone a Ferris pak přesvědčili NBA, aby jej přijala pro sezónu 1954-55, v níž Nationals vyhráli mistrovství NBA.

Použití a reakceUpravit

Pomník hodin střelby v Syrakusách ve státě New York.

Detail památníku Shot Clock Monument v Syrakusách.

Když jej zavedla NBA, 24sekundové hodiny střelby znervózňovaly hráče natolik, že se do hry téměř nedostaly, protože hráči potřebovali na střelbu méně než 20 sekund. Podle hvězdy Syrakus Dolpha Schayese: „Mysleli jsme si, že musíme střílet rychle – přihrávka a střela, to bylo všechno – možná 8-10 sekund…. Ale jak hra pokračovala, viděli jsme v Dannyho 24 vteřinách vnitřní genialitu – mohli jste si zpracovat míč pro dobrou střelu.“:29

Čas na střelu spolu s některými změnami pravidel týkajících se faulů způsobil revoluci v basketbalu NBA. V poslední sezóně před hodinami (1953-54) měly týmy průměr 79 bodů na zápas; v prvním roce s hodinami (1954-55) byl průměr 93 bodů, který se ve čtvrtém roce jejich používání (1957-58) zvýšil na 107 bodů.:28 Nástup hodin hodu na koš (a s tím související zvýšení počtu bodů) se shodoval s nárůstem návštěvnosti, která se během několika let zvýšila o 40 % na průměrných 4 800 diváků na zápas:33-4

Hodiny hodu na koš se setkaly s téměř všeobecnou chválou za to, že přispěly ke zlepšení stylu hry v NBA. Trenér a rozhodčí Charley Eckman prohlásil: „Danny Biasone zachránil NBA díky pravidlu 24 vteřin“. Hvězda bostonských Celticů Bob Cousy řekl: „Před novým pravidlem mohla být poslední čtvrtina smrtící. Tým vepředu držel míč neomezeně dlouho a jediný způsob, jak ho získat, bylo někoho faulovat. Mezitím se nikdo neodvážil vystřelit a celá hra se zpomalila. S časomírou máme neustálou akci. Myslím, že to tehdy NBA zachránilo. Umožnilo to hře dýchat a postupovat.“ Prezident ligy Maurice Podoloff označil přijetí hodin na střely za „nejdůležitější událost v NBA“. Sama liga uvádí: „Biasoneho vynález zachránil ligu.“

Přijetí dalšími ligamiUpravit

Dvě pozdější profesionální ligy, které konkurovaly NBA, přijaly upravenou verzi hodin na koš. Americká basketbalová liga používala 30sekundové hodiny hodu na koš po dobu dvou let své existence (1961-1963). Americká basketbalová asociace při svém vzniku v letech 1967-68 také používala 30sekundové hodiny, v poslední sezóně (1975-76) přešla na 24sekundovou verzi NBA.

Filipínská basketbalová asociace od svého vzniku v roce 1975 používala 25sekundové hodiny. Důvodem bylo, že hodiny hodu na koš, které byly v té době instalovány na hlavních hřištích ligy, Araneta Coliseum a Rizal Memorial Coliseum (druhé z nich již liga nepoužívá), mohly být nastaveny pouze na 5sekundové intervaly. Později, počínaje sezónou 1995, byly v lize zavedeny 24sekundové hodiny. Metropolitní basketbalová asociace na Filipínách používala 23sekundové hodiny od své první sezóny v roce 1998. Ve filipínském vysokoškolském basketbalu přijaly NCAA Basketball Championship (Philippines) a UAAP Basketball Championship 30sekundové hodiny, poté přešly na 24sekundové hodiny počínaje sezónou 2001/02 UAAP 64, což byla první sezóna, která začala po změně pravidel FIBA v roce 2001.